Blog wnętrzarski

Jak zaprojektować mieszkanie na wynajem?

Co jest najważniejsze w procesie urządzania mieszkania z perspektywy właściciela?

          Mieszkanie na wynajem…  W tym artykule skupimy się na:

  • stworzenie profilu najemcy
  • projekcie koncepcyjnym mieszkania;
  • stylu i kolorystyce;
  • doborze odpowiednich urządzeń.

     Gdy przygotowujesz swoją nieruchomość do najmu, warto stworzyć profil potencjalnego klienta.  Zwróć uwagę na cechy mieszkania, na które nie masz wpływu, a są bardzo ważne:

  • metraż mieszkania
  • lokalizację
  • dostępność szkół, uczelni, przychodni
  • standard osiedla (np. strzeżone)

     Na funkcjonalność i wygląd mieszkania masz wpływ i wszystko jest w Twoich rękach. Możesz też skorzystać z usługi profesjonalisty. Zwróć szczególną uwagę na:

  • właściwe rozplanowanie układu funkcjonalnego, czyli w jakich miejscach rozstawić meble, gniazdka, oświetlenie;
  • jakie urządzenia mogą być potrzebne przyszłemu najemcy, szczególnie w kuchni: zmywarka, mikrofalówka, piekarnik, płyta, ekspres do kawy, lodówka (jaka duża), okap;
  • odpowiedni dobór stylu i kolorów mieszkania;
  • dobór trwałych materiałów wykończeniowych: panele, płytki;
  • dobór odpowiednich mebli.

     Zastanów się, komu chcesz wynająć mieszkanie:

  • rodzinie z dzieckiem;
  • rodzinie wielodzietnej;
  • dwóm osobom dorosłym;
  • studentom;
  • biznesmenowi, który będzie z niego korzystał jak z pokoju hotelowego;
  • osobie starszej, ze specjalnymi potrzebami (udogodnienia dla niepełnosprawnych). 

     Zastanów się też, czy będziesz akceptować zwierzęta w mieszkaniu.

     Zadaj sobie pytanie: Jaki najem chcę realizować: krótko- czy długoterminowy, a może sezonowy?

Na te pytania dobrze odpowiedzieć sobie przed przystąpieniem do remontu lub odświeżenia.

  

nowe mieszkanie

WSKAZÓWKA: Nawet gdy remont ma być niskobudżetowy, nie radzę stosować najtańszych materiałów  oraz najtańszych ekip remontowych. Dzięki nabyciu materiałów od sprawdzonych producentów, w każdym momencie możesz domówić materiał, np. kiedy panel zostanie zniszczony. Takiej opcji zazwyczaj nie ma, kupując najtańsze materiały wykończeniowe w marketach budowlanych.  Korzystanie z dobrych i sprawdzonych ekip remontowych, da Ci pewność szybkiej reakcji na zgłoszone usterki i naprawy. Nie będziesz musiał robić długich przestojów w wynajmowaniu.

Mieszkanie dla studenta

     Mieszkanie dla singla, studenta czy pary młodych osób “na dorobku” może być proste, ekonomiczne, marketowe, niedrogie i taka na ogół jest potrzeba tej grupy. Na ogół to jest lokum “na chwilę”, na rok czy dwa. Ważne żeby było jasne, schludne, czyste i funkcjonalne. Zazwyczaj to niewielkie mieszkania więc polecam sposoby na optyczne powiększenie przestrzeni (kliknij i przejdź do wpisu)

mieszkanie studenckie

Mieszkanie dla rodziny

     Mieszkanie dla rodziny z dzieckiem lub większej, często również posiadającej zwierzęta powinno być rozplanowane z uwagą i zgodnie z zasadami ergonomii, wyposażone w dużą ilość miejsc do przechowywania oraz trwałych i odpornych materiałów wykończeniowych i mebli. Ważne jest wydzielenie stref oraz zapewnienie wspólnego miejsca na posiłki czy spędzanie razem czasu.

mieszkanie rodzinne

Apartament dla biznesmena

     Mieszkanie dla klienta biznesowego – o to coraz częściej mnie prosicie w projektach lub konsultacjach wnętrzarskich.  Jest to rozwijający się rodzaj najmu, alternatywny dla korzystania z pokoi hotelowych, a czasem wręcz tańszy. Na pewno wygodniejszy dla pracownika, który spędza kilka dni poza miejscem zamieszkania. Takie mieszkanie powinno być proste, schludne, minimalistyczne, z odpowiednim wyposażeniem: regały, biurko, szafa do zabudowy, wydzielone miejsce wypoczynku. 

apartament dla biznesmena

Apartament premium

     Apartament premium dla wymagającego klienta. Tutaj można poszaleć z rozwiązaniami i budżetem 🙂 Ważne żeby przestrzeń była spójna i zrobiona z pomysłem. Styl wykończenia może być klasyczny, glamour,  minimalistyczny, bohe itp.  ale utrzymany w całości mieszkania.  Stosujemy materiały wykończeniowe wysokiej klasy: podłogi drewniane, dobrej jakości tapety, designerskie dodatki. Bywa, że klient premium ma część swoich mebli (skórzany wypoczynek, fotele itp.) dlatego najważniejsze jest wykończenie w wysokim standardzie a ewentualne doposażenie można zostawić do ustalenia. W ogłoszeniu koniecznie umieść dobre zdjęcia takiej nieruchomości. 

nieruchomość premium

Układ funkcjonalny

     Układ funkcjonalny czyli inaczej koncepcja mieszkania, to nic innego jak rozrysowanie co i gdzie ma stać; jakie funkcje mają mieć poszczególne pomieszczenia. Dlaczego to jest ważne? Warto przewidzieć w jaki sposób przyszły mieszkaniec będzie chciał korzystać z przestrzeni i zapewnić mu możliwość opcji. Projektant wnętrz rozrysowuje układ w oparciu o specjalistyczną wiedzę, zasady ergonomii oraz normy budowlane. Warto na tym etapie zdecydować się na zlecenie projektu wnętrza.

Dla zobrazowania: salon (duży pokój) może być równocześnie dostosowany do pracy (przewidziane miejsce na biurko i urządzenia podłączane do prądu) lub do spożywania posiłków (duży stół z krzesłami).

Jeśli zainteresował Cię temat układu funkcjonalnego, to zapraszam do mojego artykułu Koncepcja wnętrza.

Styl i kolorystyka mieszkania

     Masz już wyobrażenie o potencjalnych najemcach.  Wiesz jaki ma być układ funkcjonalny. Teraz pora dostosować wnętrza w zakresie stylu i kolorystyki.  Możliwości są właściwie nieograniczone.  Poczytasz na ten temat tu.

Teraz czas na działanie

     Masz już za sobą etap decyzji koncepcyjnych i wybór stylu. Wiesz jak będzie wyglądało Twoje mieszkanie (jeśli skorzystałeś z mojej oferty  projektu wnętrz, to otrzymałeś wizualizacje).  Przechodząc do etapu realizacji, potrzebna Ci będzie specyfikacja produktów (ile m kw płytek, paneli itp.) oraz projekt wykonawczy dla ekip remontowych (np. w jakich miejscach położyć płytki).

Projektantka wnętrz Monika Biolik

Rekomendowane artykuły

4 komentarze

  1. Pouczająca lektura! Doceniam szczegółowość i dokładność. Szkoda tylko, że niektóre fragmenty są zbyt techniczne dla laików. Mimo to, świetne źródło wiedzy!

    1. Dziękuję za komentarz. To spostrzeżenie jest dla mnie bardzo ważne. Staram się używać w kontakcie z klientami i czytelnikami dość zrozumiałej terminologii, ale czasem zdarza mi się zapędzić 😉 Chętnie wyjaśnię szczegóły. Będzie mi miło, jeśli zada Pan konkretne pytanie w komentarzu, gdyż może się to przydać również innym czytelnikom. Chętnie odpowiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *